Interwały
ADRIAN OSIECKI • dawno temu • 3 komentarzeZdjęcia z mojego treningu, po lewej stronie interwały po posiłku, po prawej spokojny bieg na czczo. Bieg w terenie na 10 km. Różnica w czasie pokonania dystansu jest bardzo zauważalna.
Ten artykuł ma 3 strony:
Jak biegać?
Na pewno często słyszałeś, że aby spalać tłuszcz lub budować kondycję, należy biec długi dystans na umiarkowanym poziomie, czyli w zakresie 60–70 proc. tętna maksymalnego. Jest to mniej więcej 130–150 uderzeń serca na minutę. Takie tempo pozwala ci swobodnie oddychać bądź mówić z lekkim trudem. Jeżeli tracisz oddech bądź nie potrafisz wydobyć z siebie słowa, to znaczy, że twój trening zamienił się z tlenowego na siłowy, inaczej interwałowy (w przypadku biegu).
Prawdą jest, że tłuszcz spalamy właśnie w wyżej wymienionych warunkach. Długie bieganie z pewnością pozwoli ci pozbyć się nadprogramowych kilogramów, jednak długi bieg niesie ze sobą również szkody dla zdrowia. Potwierdzono, iż długie dystanse powodują spadki testosteronu bądź zachowują go na stałym poziomie.
Długi bieg w znaczący sposób obciąża organizm, powodując wytwarzanie większej ilości kortyzolu podczas samego biegu, jak i po zakończeniu. Hormon ten, jak wiadomo, jest pogromcą mięśni — jednym słowem: im dłużej biegasz, tym większa szansa na spalanie mięśni, a tego chyba nie chcesz? Spójrz na maratończyków i porównaj ich do sprinterów. Ciało dostosowuje się do rodzaju treningu, dlatego maratończycy są chudsi, aby łatwiej pokonywali większe dystanse.
Co prawda możesz w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje mięśnie, np. stosując aminokwasy rozgałęzione BCAA, jednak jeśli będziesz biegać częściej i dłuższe dystanse (a uwierz mi, że organizm szybko potrafi przyzwyczaić się do stałego treningu), nie odnotujesz już takiego spalania tkanki tłuszczowej jak na początku. Zaczniesz spalać jeszcze więcej kalorii, ale nie zawsze tylko z tłuszczu, a także i z rozpadu białek.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze