Popularne stymulanty



Łączenie stymulantów — jakie są zagrożenia?
Bywają dni kiedy czujemy się senni, przemęczeni i w ogóle nic nam się nie chce. Nawet na nasz ulubiony trening jakoś tak nie mamy ochoty się wybrać. Najlepszym pomysłem byłoby wejść pod kołdrę i spać, albo po prostu oddać się lenistwu. Niestety nie zawsze mamy taka możliwość, bo życie to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki.
Od wieków ludzie wspomagali się stymulantami np. pijąc kawę, czy herbatę, co jest praktykowane do dnia dzisiejszego. Teraz chyba nikt sobie nie wyobraża miksa przedtreningowego bez zawartości kofeiny. Na rynku jednak istnieją też inne mniej popularne stymulanty, często dodawane do preparatów przedtreningowych i często też tak naprawdę nie wiemy i nie zdajemy sobie sprawy z tego co pijemy i co trafia do naszego organizmu i w ogóle jak na niego oddziałuje, czy to aby na pewno jest bezpieczne?

Kofeina — w suplementach najczęściej występuje w postaci kofeiny bezwodnej. Zalety kofeiny zna chyba każdy, pobudza układ nerwowy, dodaje energii i ożywia nie tylko nasze ciało, ale i mózg. Polepsza koncentrację, zapamiętywanie, czy skupienie. Kofeina posiada również inne zdolności, często pomocne podczas treningu, np. jest termogeniczna, czyli wpływa na wydzielanie energii poprzez efekt spalania tłuszczu, a także posiada działania lipotyczne, czyli rozpad tłuszczu na wolne kwasy tłuszczowe.
Suplementy dla sportowców
Dzienna dawka nie powinna przekraczać 200–300 mg. Przeważnie przed treningiem dawkowana jest od 100 do 150 mg, co nie zagraża ci w żaden sposób, a tylko pomoże w treningu, czy też przed nauką. Kofeina przyjmowana w określonych dawkach jest bezpiecznym suplementem.
Guarana – bardzo popularny produkt na rynku suplementów, zawiera kofeinę, dlatego działa m.in. pobudzająco. Podobnie jak produkty z czystą kofeiną stymuluje ona układ nerwowy, zwiększając kondycję i wytrzymałość organizmu.

Działa dłużej niż czysta kofeina ponieważ jest wolniej uwalniana w organizmie. Podobnie jak kofeina pobudza również wydzielanie np. adrenaliny, co przyczynia się do większej potliwości, oraz efektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Przyśpiesza ponad to regeneracje powysiłkową. Zażywając preparaty z guaraną, nie powinniśmy łączyć jej z czystą kofeiną, iż jedno razowa dawka mogłaby przekroczyć swoją normę. Szacuje się, iż Guarana skuteczniej i na dłużej niż kawa podnosi czujność, naszą koncentracje, oraz zdolność umysłową.
Teanina – substancja zwarta w każdym rodzaju herbaty. Zielona, czerwona, czy popularna czarna, każda zawiera teaninę, jednak najwięcej znajdziemy jej w zielonej odmianie. Dostępne są również suplementy z czystą teaniną. Podobnie jak kofeina, wpływa na pracę mózgu, relaksując nasz organizm. Teanina prowadzi do zwiększonej koncentracji, odpręża oraz likwiduję stres w organizmie. Podawana w dawce 50–200 mg dziennie jest bezpieczna dla zdrowia.
Tyrozna – dodawana praktycznie do każdego stacka przedtreningowego. Odgrywa kluczową rolę w transmisji połączeń mózgu uwalniając adrenalinę oraz dopaminę, podtrzymując w ten sposób centralny układ nerwowy na najwyższym poziomie. Przyjmowana w dawce ok. 500 mg dziennie, wpływa korzystnie na organizm człowieka. Niedobór może prowadzić do stanów depresyjnych, ogólnego znudzenia, braku koncentracji oraz np. senność.

Tauryna – występuje w śladowych ilościach w organizmie człowieka, dlatego też na rynku można znaleźć wiele preparatów zawierających taurynę. Tauryna sama w sobie nie jest produktem wpływającym na dodanie energii, wpływa ona jednak na transport składników odżywczych oraz innych stymulantów np. kofeiny. Wpływa również na wydzielanie insuliny. Jest antykataboliczna oraz poprawia regenerację powysiłkową. Chroni także komórki mięśniowe przed wolno rodnikami, które powstają na wskutek stresu np. po intensywnym treningu.
Beta-alanina – pływa przede wszystkim na wytrzymałość organizmu. Rozszerza naczynia krwionośne, lepiej transportując do mięśni potrzebny mu tlen. Sprawdza się najlepiej wśród sportowców wyczynowych trenujący np. bieg, kolarstwo itp. Działa odkwaszająco na organizm, pozwala dłużej trenować bez efektu uczucia zakwaszenia mięśni. Wpływa również na produkcję ATP, czyli podstawowego źródła energii podczas ćwiczeń siłowych.
Żeń-szeń – jeden z najbardziej znanych specyfików medycyny chińskiej. Dodaje energii, wpływa na potencję oraz odbierany jest przez wielu jako afrodyzjak. Obniża poziom cukru we krwi, działa na układ odpornościowy, oraz zwiększa możliwości umysłowe oraz fizyczne organizmu. Często dodawany wraz z kofeiną, oraz tauryną w napojach energetyzujących.
Wszystkie powyższe stymulanty wydają się być bezpieczne, jeśli oczywiście odpowiednio je dawkujemy. Musimy jednak pamiętać, iż nie powinniśmy łączyć stymulantów pobudzających takich jak kawa, np. z guaraną. Wymienione przeze mnie stymulanty z pewnością ci pomogą w codziennym życiu, musisz tylko pamiętać o dawkowaniu wg zaleceń.

Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze