Jak podnieść poziom testosteronu?
ADRIAN OSIECKI • dawno temu • 3 komentarzePaliwo dla Twojej męskości - przyspiesz produkcję testosteronu. Jak zwiększyć poziom testosteronu?
Każdy mężczyzna ma to coś, czego nie mają kobiety. Coś, co sprawia, że jesteśmy silni, sprawni i udaje nam się zbudować dobrej jakości masę mięśniową przy użyciu sztangi i hantli. Tak panowie, gdyby nie testosteron, bylibyście chudzi i bardzo ciężko byłoby wam wypracować masę mięśniową, nie wspominając już o biciu rekordu na ławeczce.
Testosteron odpowiada za wiele funkcji w organizmie człowieka, nie tylko sprawia, że jesteśmy silni, ale też wpływa na regeneracje organizmu, na spalanie tkanki tłuszczowej. To dzięki niemu, gdy wylewamy siódme poty podczas kardio, spalamy tłuszcz w obrębie brzucha. Niski poziom testosteronu może równać się z większym poziomem estrogenów, które są między innymi odpowiedzialne za gromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha czy też nawet klatki piersiowej.
Jak dbać o wysoki poziom tego cennego dla mężczyzna paliwa? Zanim zaufasz reklamom, które przekonują nas, konsumentów, iż ich produkt wyniesie cię na wyżyny męskości, postaraj się naturalnie przyspieszyć produkcję testosteronu. Prócz genetyki, bo przecież każdy jest inny i każdy ma inny poziom tego hormonu, możesz naturalnie wspomóc produkcję testosteronu.
Wysoki poziom testosteronu — jak go osiągnąć?
Zacznijmy od strony kulinarnej. Dieta — to tutaj zaczniesz przyśpieszać swój testosteron. Najlepiej wpływa dieta o dodatnim bilansie kalorycznym, ponieważ po pierwsze dostarczamy odpowiednią ilość makroskładników, nie pomijając przy tym zdrowych tłuszczów, które odgrywają kluczową rolę w produkcji testosteronu. Po drugie, możemy trenować dłużej, ciężej i z większymi ciężarami, co również przyczynia się do większych wyrzutów testosteronu po treningu.
Dieta powinna składać się z 5–6 posiłków, powinna być bogata w warzywa oraz owoce. W diecie powinny znaleźć się kwasy omega-3, które znajdziemy np. w rybach. Dieta bogata w kwas arachidonowy, który znajduje się w orzechach.
Stawiaj na produkty bogate w magnez np. kasze, pełnoziarniste pieczywo czy gorzką czekoladę. Za wydzielanie testosteronu odpowiedzialna jest również witamina B6 oraz cynk. Witaminę B6 znajdziesz m.in. w bananach, w drobiu czy fasoli, natomiast cynku szukaj w jajkach, pestkach dyni czy w produktach mlecznych.
Jeśli już skupiasz uwagę w diecie, aby podwyższyć testosteron, musisz się również uchronić przed zamianą go przez organizm w niechciany estrogen. Powinieneś spożywać produkty bogate w indol-3-karbinol — najwięcej znajdziesz go w kalafiorze, kapuście, brokułach oraz brukselce.
Po diecie czas na trening. Tutaj sprawdzi się typowy trening kulturystyczny z użyciem dużych ciężarów z mniejszą liczbą powtórzeń — tak, aby stymulować wszystkie włókna mięśniowe, te wolno- i szybkokurczliwe. Skróć przerwy do 1 minuty, według badań taki czas na odpoczynek jest wystarczający do regeneracji mięśni przed następną serią. Organizm produkuje najwięcej testosteronu oraz hormonu wzrostu po 1-minutowej przerwie między seriami.
Jeśli chodzi o treningi kardio, najlepiej sprawdzi się tutaj trening interwałowy o wysokiej intensywności np. sprinty. Trening powinien trwać maksymalnie 20 minut. Długie treningi typowo tlenowe, trwające nawet godzinę i wykonywane na czczo, mogą obniżać wydzielanie testosteronu poprzez zwiększone wydzielanie kortyzolu. Jeśli zależy ci na dużej muskulaturze, wykonuj trening o zmiennej intensywności. Jeśli biegasz, wykonaj 10-sekundowy sprint, po czym odpocznij 20 sekund. Całość powtórz 20 razy. Doskonałe porównanie znajdziesz w sporcie — spójrz na sprinterów i porównaj ich do maratończyków.
Suplementy diety - oczywiście wyżej wymienione witaminy czy minerały, jak cynk i magnez, możesz uzupełniać poprzez suplementy diety. Najlepszym tego typu specyfikiem na rynku jest tak zwane ZMA, które jest połączeniem magnezu, cynku oraz witaminy B6.
ZMA przyjmuj zawsze przed snem, aby wspomóc nocną regenerację oraz zwiększyć produkcję testosteronu. Najwięcej testosteronu organizm wydziela w nocy i po ciężkim intensywnym treningu. Nie zapomnij również o witaminie D3, która również wpływa na produkcję testosteronu. Nie bez przyczyny nazywana jest "witaminą życia".
Nie wierz we wszystkie reklamujące się suplementy na podniesienie testosteronu. Bez zdrowej diety i konkretnego treningu nie podwyższysz jego poziomu.
Staraj się również unikać stresu, który wpływa negatywnie na produkcję tego cennego męskiego hormonu i oczywiście nie żałuj sobie sypialnianego "kardio" z partnerką.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze