Sport zimową porą. Bielizna i odzież termoaktywna. Wybierz tę najlepszą
Nie czekamy, aż nadejdzie lato, oj nie. Jesteśmy czynnymi sportowcami przez cały rok. Sport to zdrowie i to nie tylko wiosenną czy letnią porą. Zima to też idealny okres na dbanie o sylwetkę, poprawę swojej wydolności, kondycji. Większość z nas zapewne wybierze sporty typowo zimowe - narciarstwo, snowboard czy łyżwiarstwo. Jak zadbać o swoje ciało i nie doprowadzić do wyziębienia organizmu? Zadbaj o dobry ubiór. Również wtedy, gdy biegasz albo jeździsz na rowerze.
Dobry ubiór, to dobra bielizna termoaktywna. Prawidłowa wymiana ciepła między organizmem człowieka a otoczeniem ma szczególne znaczenie dla osób aktywnych fizycznie i narażonych na działanie warunków atmosferycznych (temperatura, wiatr, wilgotność), dlatego właśnie powinniśmy zadbać o właściwy ubiór, czyli o bieliznę termoaktywną.
Jej podstawowym zadaniem jest skuteczne wsparcie naturalnego, biologicznego procesu termoregulacji organizmu, który odpowiada za utrzymanie komfortu cieplnego naszego ciała. Od jakości, grubości, właściwości użytkowych i cech funkcjonalnych odzieży zależy zdrowie i dobre samopoczucie użytkownika.
Pamiętajmy, aby wybierać produkty, które:
- skutecznie chronią organizm przed chłodem z zewnątrz,
- utrzymują korzystną dla ciała temperaturę,
- redukują wahania temperatury pomiędzy skórą a odzieżą,
- szybko i efektywnie transportują wilgoć/pot i parę wodną od ciała na zewnątrz odzieży,
- utrzymują prawidłowy mikroklimat pomiędzy skórą a odzieżą.
Nie jest prawdą, że człowiek w ubraniu termoaktywym się nie poci. Podczas wysiłku rzeczą normalną jest, iż wylewamy z siebie poty — jedni mniej, inni bardziej. Zadaniem omawianej bielizny jest wydobycie potu na zewnątrz bielizny, tak abyśmy nie biegali mokrzy i nie nabawili się zapalenia płuc.
Przez wilgoć znacznie szybciej wychładzamy swój organizm, nawet 20-krotnie szybciej. Bielizna termoaktywna w porównaniu z dresami np. z bawełny, nie zatrzymuje potu, wilgoci w sobie, wszystko jest odprowadzane na zewnątrz, co również przyczynia się nie tylko pod względem aspektu zdrowotnego, ale i komfortu uprawiana danego sportu.
Bielizna ta zapewnia nam również lepszą wentylację, pomaga utrzymać stała temperaturę ciała, także możemy ją używać zarówna zimą, jak i latem. Niektóre ubrania termoaktywne zawierają także włókna polipropylenu, który ma właściwości bakteriostatyczne (na materiale nie rozwijają się bakterie i grzyby).
W jaki sposób powinna być czyszczona bielizna?
Zestawy bielizny są kosztowne, w związku z tym wskazane jest zatroszczyć się o stosowną pielęgnację naszego zestawu. Co musisz wiedzieć, aby nie uszkodzić swojej bielizny? Najważniejszą sprawą jest użycie łagodnych środków czyszczących. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku listki szarego mydła. Następną kwestią, o jakiej powinieneś pamiętać, to wysokość temperatury, w jakiej planujesz czyścić swoją profesjonalną bieliznę — nie powinna przekraczać poza 30 stopni.
Obecnie na rynku istnieję szeroka gama ubioru termicznego. Są skarpetki termiczne, spodnie, koszulki, bluzy czy czapki. Ceny różnią się w zależności od producenta. Spodnie czy koszulka to koszt od 30 do 150 zł. Pamiętaj, że nie musisz kupować najdroższej bielizny, jednak warto zainwestować parę groszy w taką bieliznę, chociażby ze względu dbania o swoje zdrowie czy komfort.
A im zdrowsi jesteśmy, tym jesteśmy w lepszej formie.
Trener Personalny/Dietetyk Adrian Osiecki — AdiFit
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze