Magnez - jaki wybrać? Jaka forma magnezu jest najlepsza dla organizmu?
ADRIAN OSIECKI • dawno temuMagnez to bardzo cenny pierwiastek, który jest organizmowi absolutnie niezbędny dla pełnienia wielu funkcji życiowych. Magnez przede wszystkim wpływa na układ nerwowy, oraz na pracę szarych komórek. Szacuje się, iż jego dzienna dawka powinna wynosić ok. 350 mg. Magnez - jaki wybrać? Dostarczyć go możemy zarówno w postaci łatwo dostępnych suplementów, jak i w diecie. Szczególnie sportowcy narażeni są na sporą utratę magnezu, który odpowiada za prawidłową pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego.
Magnez wpływa również na pracę mózgu, pomaga w uczeniu się i poprawia koncentrację, odpowiada za odbudowę energetyczną organizmu. Niedobory tego pierwiastka mogą przyczynić się do ogólnego osłabienia mięśni, braku koncentracji, a nawet arytmii serca. Najczęściej niedobór magnezu objawia nam się łapaniem skurczy, drganiem powiek, czy drętwieniu kończyn.
Ważna jest przyswajalność magnezu. Aby organizm był wstanie przyswoić dzienną dawkę, należy również pamiętać o wapniu. Powinno go być dwa razy więcej w naszej diecie niż magnezu. Najwięcej znajdziemy go w gorzkiej czekoladzie za sprawą kakao, ale także w soi, w orzechach, głównie migdałach, roślinach strączkowych czy wyrobach z pełnego ziarna.
Na niedobór magnezu narażeni są nie tylko sportowcy, ale i osoby, które nadużywają w znacznym stopniu spożycie kofeiny. Musisz pamiętać o tym, że znajduję się ona nie tylko w kawie, ale i popularnej czarnej herbacie.
Ciężko jest dostarczyć organizmowi dzienną dawkę magnezu z pożywienia, dlatego też na rynku istnieje wiele preparatów zawierających magnez o różnych formach.
Co zawiera magnez? Magnez — w czym? Którą formę wybrać?
- Cytrynian magnezu - najbardziej popularna forma, najczęściej stosowana w preparatach magnezowych do nabycia w aptece. Jest to najtańsza z form i dość łatwo przyswajalna przez organizm w ok. 88 proc. Nadmiar jest wydalany wraz z moczem.
- Chlorek magnezu – magnez polecany przede wszystkim sportowcom za sprawą jego błyskawicznej absorpcji przez organizm. Co prawda zawiera czystego magnezu niewiele, bo ok. 12 proc., jednak formuła ta błyskawicznie wchłania się przez organizm, dlatego idealnie nadaję się np. po treningu zwłaszcza kardio w celu uzupełnienia magnezu. Ponadto szacuje się, iż pomaga w detoksykacji organizmu zakwaszonego po ciężkim treningu.
- Tlenek magnezu – tani magnez, jednak z bardzo słabą przyswajalnością przez organizm. Szkoda wydanych pieniędzy.
- Siarczan magnezu - odmiana stosowana w celach leczniczych na zaparcia.
- Jabłczan magnezu - forma dla osób, które są chronicznie przemęczone. Zawiera kwas jabłkowy, który dodatkowo przyśpiesza metabolizm, a także jest kluczowy w procesach energetycznych, czyli syntezie ATP. Łatwo przyswajalny przez organizm.
- Taurynian magnezu – jest to połączenie magnezu oraz tauryny. Bardzo łatwo wchłaniany przez organizm za sprawą tauryny. Najbardziej pomocny dla osób, które są narażone na choroby serca, ponieważ działa zapobiegawczo na arytmie serca.
- Chelat magnezu – preparat dosyć popularny w ostatnich czasach, zwłaszcza promowany przez producentów suplementów diety. Chelat magnezu jest to tak naprawdę glicynian magnezu, czyli połączona glicyna z magnezem. Najbardziej biologicznie wchłaniana forma oraz najbezpieczniejsza dla zdrowia, bez obaw o wywołanie skutków przeczyszczenia.
- Węglan magnezu – podobnie jak chelat jest biologiczną formą magnezu, jednak w bardzo małym stopniu przyswajana przez ludzki organizm. Dobry wybór dla osób cierpiących na niestrawność, ponieważ ma właściwości zobojętniające kwas w żołądku.
Są dwie formy magnezu, z których powinieneś zrezygnować – są to asparaginian i glutaminian magnezu. Są to formy neurotoksyczne pozyskiwane z popularnego słodzika, jakim jest aspartam, który wg badań jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu.
Wszyscy producenci przechwalają się, że wybrana przez nich forma jest najbezpieczniejsza i najbardziej przyswajalna. Jak widzisz, nie każdy rodzaj magnezu jest dla nas dobry.
Teraz już wiesz, która z form jest dla Ciebie najlepsza. Na pierwszym miejscu stawiaj zawsze magnez z pożywienia, ponieważ jest naturalny i najlepiej przyswajalny przez ludzki organizm, nie wywołując efektów ubocznych.
Trener Personalny/Dietetyk Adrian Osiecki — AdiFit
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze