Skakanka - efekty. Ćwiczenia na skakance - oto prawidłowa technika
ADRIAN OSIECKI • dawno temu • 7 komentarzyPrzyjrzeliście się kiedyś bokserom pod względem ich koordynacji ruchowej? Tak, to bez wątpienia zasługa morderczego treningu, a jednym z jego elementów jest skakanka. Efekty, jakie przynosi taki trening, są naprawdę nie do przecenienia. Bokserzy wykorzystują skakankę nie tylko w celach rozgrzewkowych, a czasem opierają się na niej, budując kondycję, wytrzymałość, mocne łydki czy silne przedramiona.
Skakanka — trening
Jeśli kiedykolwiek zaliczyłeś trening z użyciem tego dwumetrowego sznura, dobrze wiesz, o co mi chodzi. Nawet profesjonalni sportowcy wyczynowi, jak np. biegacze czy kolarze, nie zawsze są w stanie wytrzymać paręnaście minut na skakance. A co tu dopiero mówić o 30 minutach? Skakanka świetnie nadaje się nie tylko na rozgrzewkę, ale i na cały trening kardio.
Polecam wykonywanie takiego treningu jeszcze przed śniadaniem, ale uważaj, nie tylko mocno się zmęczysz i spocisz, ale i odczujesz puchnięcie łydek, przedramion, a nawet barków. Można rzec, iż skakanka kształtuje tak naprawdę całe ciało.
Jeśli marzysz o płaskim brzuchu, skakanka jest wymarzonym przedmiotem treningowym, aby osiągnąć upragniony cel. Podczas skoków pracują wszystkie mięśnie brzucha, aby ustabilizować nasz tułów. Ponadto na skakance spalisz o wiele więcej kalorii niż np. podczas pół godzinnej jazdy na rowerze stacjonarnym, średnio podczas takiej jazdy spalamy od 200 do 300 kcal, na skakance natomiast bez trudu uzyskasz wynik od 350 do nawet 450 kcal w zaledwie pół godziny!
Ćwiczenia na skakance — efekty, jak ćwiczyć?
Jędrne ramiona, jędrne łydki, jędrne uda! To jest efekt podskoków na skakance.
Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę ze skakanką, nie rzucaj się od razu na głęboką wodę, trenuj jak bokserzy — rundami, jednak zacznij od mniejszej ilości czasu na skakanie i więcej na odpoczynek.
Zacznij trening od 1–2 minutowej rundy z 1-minutową przerwą pomiędzy rundami. Wykonaj od 5 do 10 rund.
Z czasem możesz wykonywać długi trening, np. skoki przez 30 minut, bądź stosować trening interwałowy ze zmiennym tempem podskoków. Klasyczną techniką są podskoki z nogi na nogę na palcach, ale możesz również urozmaicać sobie podskoki, np. obunóż, bądź dwa skoki na jednej nodze i dwa na drugiej. Najważniejsze, abyś się nie nudził! I pamiętaj, że rutyna czasem zabija, a to ma być dla ciebie również i zabawą.
Prócz pracy wyżej wymienionych mięśni i modelowaniu ich, skakanka usprawnia także system koordynacji ruchowej, poprawia skoczność, a także zwiększa elastyczność swoich stawów, szczególnie trenujesz w tym przypadku staw skokowy.
Pamiętaj o odpowiedniej technice i doborze skakanki. Skakanka nie powinna być zbyt długa, ani też zbyt krótka. Perfekcyjna długość to taka, jeśli staniesz na skakance na środku linki i uniesiesz barki w bok, wysokość uchwytów powinna sięgać okolic twoich pach. Dla początkujących polecam wybierać najlżejsze skakanki z rzemykową linką. Dla bardziej wytrenowanych są obecne na rynku skakanki ze specjalnymi obciążnikami. Jeśli kupisz zbyt długą skakankę, wystarczy zrobić jeden, bądź dwa supły na środku linki.
Jak powinna wyglądać poprawna technika skakania?
Podczas tradycyjnych skoków:
- po pierwsze, stań prosto
- patrz przed siebie
- łokcie staraj trzymać się blisko tułowia
- kręć skakanką, używając skrętów nadgarstków
- staraj się utrzymać barki nieruchomo
- skacz na palcach, a nie na całej stopie
Trenować z użyciem skakanki może właściwie każdy, jednak osoby cierpiące na stawy nie powinny odbywać zbyt długiego treningu ze skakanką. Powinny raczej używać jej jako elementu rozgrzewkowego, a także skakać w odpowiednim obuwiu amortyzującym stopę. Gdzie skakać? Wybór masz dowolny, możesz skakać w domu, w klubie na macie, na podłodze, na trawie na powietrzu.
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze