Trener personalny - czy warto? Rozwiewamy wątpliwości
ADRIAN OSIECKI • dawno temu • 1 komentarzRozpoczynamy przygodę z klubem fitness. Chcemy zmienić swoje życie, przejść na zdrowszy tryb życia, zacząć być bardziej aktywnym i nie jest tutaj mowa o spacerze w parku. Postanawiasz, że zaczniesz ćwiczyć. Dobra, postanowienia postanowieniami, ale jak się za to zabrać? Potrzebujesz planu treningowego, diety, ale przede wszystkim musisz wiedzieć, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, aby nie zrobić sobie krzywdy, aby mięśnie rozwijały się prawidłowo i żeby siłownia w ogóle miała sens. Pomoże ci w tym trener personalny.
Trener personalny czy warto?
Nie wstydź się, gdy czegoś nie umiesz, nie od razu Rzym zbudowano. Od narodzin, aż po kres człowiek się uczy, podobnie jest, gdy rozpoczynamy przygodę na siłowni. Kupiłeś karnet, odpowiednią odzież i co dalej? Oczywiście sporo jest filmów i artykułów dotyczących prawidłowo wykonywania techniki ćwiczeń, jednak to jest tylko teoria, a co z praktyką? Gdy zepsuję ci się samochód, oddajesz auto do mechanika, chcesz zacząć ćwiczyć i zmienić swoje ciało? Oddaj się w ręce profesjonalnego trenera.
Płacisz, więc wymagasz. Sam(a) wybierz odpowiedniego trenera. Dobry trener prócz kwalifikacji powinien posiadać nienaganną kulturę osobistą, powinien być uśmiechnięty i gotowy pomóc ci w zmaganiach, a nie tylko zainkasować wypłatę i stać koło ciebie. Dobry trener przeprowadzi z tobą wywiad, zapyta cię o dotychczasowy tryb życia, o twoje odżywianie, o dotychczasową aktywność fizyczną, czy stan zdrowia.
Musi ocenić, od czego w ogóle może rozpocząć pracę, aby nie zrobić ci krzywdy i żeby treningi przynosiły upragniony efekt. Liczy się komunikatywność. Powinien ułożyć dietę oraz trening wyłącznie pod ciebie. Pisze, układa, mierzy, konsultuje i wdraża. Na bieżąco ocenia twoje postępy. Koryguje technikę, asekuruje podczas ćwiczeń. Zły trener, zamiast cię asekurować, patrzy się na ładną dziewczynę, która wykonuje przysiady albo jego program treningowy z żywca jest przepisany z pierwszej strony w internecie.
Trening personalny jest godny polecenia przede wszystkim osobom, którym zależy na szybkim osiągnięciu celu. Poza tym bardzo przydatny okazać się może dla osób początkujących, które pod bacznym okiem trenera nauczą się poprawnego wykonywania wszystkich ćwiczeń, dowiedzą się sporo o zasadach treningu i poznają swoje ciało. Warto jednak pamiętać, że trening personalny może okazać się także rozwiązaniem doskonałym dla osób zaawansowanych, trenujących od dłuższego czasu, ale narzekających na brak efektów.
Polecałbym także treningi personalne wszystkim wracającym do ćwiczeń po dłuższej przerwie – indywidualna praca z trenerem pozwoli im na szybszy powrót do dawnej formy – a także ludziom starszym, którzy powinni szczególnie uważać na intensywność treningu z uwagi na możliwość kontuzji.
Komu potrzebny jest trener personalny? Nie tylko osobie, która nic nie potrafi, ale też dla tej, która nie umie się zmotywować do ćwiczeń. Osoba, która potrzebuję stałego nadzoru i kogoś kto przytrzyma bata, dopilnuje abyśmy zrealizowali cele treningowe.
Ile kosztuje trener personalny?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena uzależniona jest m.in. od lokalizacji. Wiadomo, że opłacenie trenera personalnego będzie tańsze w mniejszej miejscowości niż w Warszawie. Kwota uzależniona jest także od liczby treningów w miesiącu.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze