Białko a odchudzanie. Dieta bogatobiałkowa - najważniejsze fakty
ADRIAN OSIECKI • dawno temuW diecie odchudzającej niezbędnym elementem jest ograniczenie dostarczanej energii do organizmu, dzięki czemu możliwa jest utrata zbędnych kilogramów. Produkty białkowe - ile należy ich spożywać?
Białko w diecie — czy zwiększyć jego zawartość?
Włączając do diety odpowiednie produkty spożywcze, sprawimy, że przy małej podaży energii nie odczujemy głodu, a nasza przemiana materii będzie znacznie szybsza. Coraz więcej diet odchudzających nakazuje zwiększenie zawartości białka w diecie.
Białko w produktach nabiałowych przyspiesza podstawową przemianę materii o 25 proc. W związku z tym warto wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty mleczne. Dieta bogatobiałkowa, kiedy jest źle zbilansowana, negatywnie wpływa na zdrowie.
Chude mięso, drób, ryby, nabiał, warzywa strączkowe - są bogatym źródłem białka, zawierają mało tłuszczu, dają na dłużej uczucie sytości. Organizm podczas trawienia białka spala więcej energii, niż w przypadku trawienia węglowodanów czy tłuszczu.
Najnowsze badania wykazały, że dieta bogata w białko z produktów mlecznych przyspiesza przemianę materii (o 25 proc.), dlatego wspomaga proces odchudzania. Ponadto pomaga w kształtowaniu sylwetki, ale tylko w przypadku osób regularnie ćwiczących. Spośród makroskładników to białko w największym stopniu wpływa na uczucie sytości oraz zapobiega uczuciu głodu.
Produkty mleczne są zazwyczaj niskokaloryczne (jogurty naturalne, kefiry, maślanka, mleko 2%), a zarazem odżywcze, gdyż zawierają białko oraz spore ilości wapnia, które są konieczne do prawidłowej budowy tkanki kostnej oraz zębów.
— Jedzenie białek wyzwala naturalny hormon utraty wagi — twierdzą brytyjscy naukowcy. Wydzielany w jelitach hormon PYY zmniejsza głód. Rachel L. Batterham i jej zespół z Londyńskiego College'u Uniwersyteckiego uważają, że pokarmy z dużą zawartością białka lepiej niż inne produkty podnoszą jego stężenie.
Jeżeli chcesz zobaczyć swoje młodsze odbicie w lustrze, ale nie jesteś zainteresowany Botoxem, chemicznymi peelingami, mikrodermabrazją, liposukcją, implantami policzków i szczęki czy też innymi inwazyjnymi rozwiązaniami, to nadszedł czas na białko.
Wszystkie nieinwazyjne preparaty, tzw. odmładzające, zbudowane są z białek. Komórkowe surowice odmładzające, powstrzymujące procesy starzenia, zbudowane są z regularnych białek cytokin i interleukin, które znajdują się w ludzkim ciele. Białko jest istotą życia.
Od dawna wiadomo, że białko to synonim młodości, a cukier starości. Skup się na tym, co jesz. Białko to życie, młodość, odnowa. Niestety cukier (węglowodany proste) to regres, starzenie się i ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób.
Dieta bogatobiałkowa ma mnóstwo plusów, jednakże może dojść do przedawkowania białka. Białko jest głównym źródłem związków zawierających azot, które podczas metabolizmu w wątrobie są przekształcane do mocznika oraz innych związków. Jego zbyt duża ilość w diecie prowadzi do upośledzenia funkcji nerek, a z czasem do ich niewydolności.
Co więcej, osoby zwiększające ilość białka w diecie poprzez spożywanie mięsa lub ryb są narażone na wystąpienie dny moczanowej — kwas moczowy zaczyna odkładać się w stawach, powodując stany zapalne oraz trwałe uszkodzenie. W diecie osób, które pragną się odchudzać, białko nie powinno przekraczać wartości 1,5–2 g/kg masy ciała, czyli osoba ważąca 70 kg powinna w ciągu dnia dostarczyć organizmowi od 105 do 140 g białka.
Faktem jest, że jeżeli będziemy jeść zbyt duże ilości białka, nadmiar zostanie wydalony przez nerki. Szkoda więc obciążać w ten sposób organizm i… własną kieszeń. Radzę raczej spożywanie co cztery godziny porcji białka (czystego, bez tłuszczu) wielkości 30 do 40 g. Aby wspomóc pracę nerek, należy pić dziennie co najmniej trzy litry płynów. Taka dieta wpłynie pozytywnie na naszą wagę.
Dietetyk Adrian Osiecki — AdiFit
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze