Noworoczny trening na kaca
ADRIAN OSIECKI • dawno temu • 3 komentarzeHucznie i procentowo przywitaliśmy nowy rok. Niektórzy z nas cierpią na tak zwanego kaca. Kac to nic innego jak oznaki zatrucia organizmu. Jak sobie z nim poradzić? Iść na trening i wypocić szkodliwe pozostałości!
Jak nasz trening powinien wyglądać ?
Zacznijmy od początku, przed udaniem się na trening siłowy czy aerobowy, warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i przyjęciu odpowiedniej dawki witamin. Doskonale sprawdzi się tutaj napój izotoniczny na bazie maltodekstryny z dodatkiem potasu, magnezu i wapna, które z pewnością zostały wręcz wypłukane z naszego organizmu.
Możemy wspomóc się multiwitaminami w tabletkach, bądź odpowiednimi napojami. Jeśli akurat nie masz pod ręką takowego izotonika, możesz przygotować go sam w bardzo prosty sposób.
Do pół litra wody dodaj 2–3 gramy soli, sok z cytryny i 30–40 gramów miodu, gotowe. Do naszego roztworu warto dodać aminokwasy rozgałęzione BCAA, przyczynią się do zmniejszenia uczucia zmęczenia podczas wykonywanych ćwiczeń, jak i będą dodatkowym źródłem energii i zapobiegną katabolizmowi.
Co dalej?
Kiedy już przywróciliśmy naszą gospodarkę elektrolitową do ładu, oraz uzupełniliśmy niedobór witamin, powinniśmy przed treningiem zjeść coś lekko strawnego. Najlepiej sprawdzi się tutaj biały ryż, który da nam energie na trening, oraz działa również naprawczo na nasz organizm. Nie bez powodu chorym w szpitalu podaje się kleiki ryżowe. Pamiętajmy o źródle białka, najlepszy dobór aminokwasów w tym momencie to jajka. Są lekko strawne, posiadają pełną pulę aminokwasów oraz mają wysoka przyswajalność. Odtruwają również nasz organizm z toksyn.
Teraz możemy udać się na trening
Nie szarżuj z ciężarem, twój organizm z pewnością jest osłabiony, a ty nie chcesz go dobić tylko wspomóc w walce z kacem. Zanim zaczniesz dźwigać ciężary zacznij od kardio. 10 minut marszu, bądź lekkiego truchtu na bieżni, czy jazda na rowerze stacjonarnym przygotuje Twój organizm do dalszej pracy na treningu. Jest to istotnie ważne, ponieważ nasze serce nie może zostać rzucone od razu na głęboką wodę.
Dobór ciężaru – proponuję tutaj bardzo mały ciężar, z którym możemy wykonać 15–20 powtórzeń z zapasem sił. Nie szarżujemy z tempem. Intensywność powinna być mała, liczba serii ogranicz do dwóch. Nie wybieraj najcięższych ćwiczeń dla organizmu jak przysiady, czy martwy ciąg. Zastosuj trening funkcjonalny całego ciała, aby napędzić metabolizm i przyśpieszyć reakcje odtruwające. Po naszym treningu siłowym warto ponownie skorzystać ze strefy kardio aby wypocić toksyny z naszego organizmu.
Na koniec ponownie wypij napój izotoniczny aby uzupełnić poziom glikogenu.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze