Czym jest BMI?

BMI (z ang. Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała. Jest on najbardziej popularnym, jak i również najprostszym miernikiem, który stosuje się do klasyfikacji nadwagi, niedowagi i otyłości.

Każda osoba, pragnąca schudnąć powinna w pierwszej kolejności obliczyć swoje BMI. Jest to niezwykle istotne w procesie odchudzania. Wskaźnik ten powstał 100 lat temu dzięki matematykowi Quateletowi. Wzór stosowany przez nas był znany naszym przodkom w takiej samej postaci:

BMI= kg/m²

Jedną z zalet tego wskaźnika jest fakt, że każdy może sobie go obliczyć samodzielnie. Aby zdiagnozować nadwagę, otyłość lub niedowagę należy znać jedynie swój wzrost i wagę. To niezwykle proste! Wystarczy podzielić masę ciała wyrażoną w kilogramach przez kwadrat wzrostu. Nic więcej nie jest potrzebne.

Wskaźnik BMI oprócz diagnozy masy ciała może posłużyć się również do innych celów. Pozwala na orientacyjną ocenę tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie możemy również ocenić czy występuje u nas ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób układu kostno-stawowego a nawet niektórych nowotworów.

Przeprowadzone do tej pory liczne badania udowadniają, że istnieje duże powiązanie między dużą ilością tkanki tłuszczowej a występowaniem wymienionych wyżej chorób cywilizacyjnych. Niska zawartość tłuszczu również może być przyczyną licznych problemów ze zdrowiem, np. zaburzeń hormonalnych.

Jak interpretować BMI?

Obliczenie wskaźnika masy ciała nie jest trudne. Jednak należy pamiętać o właściwej interpretacji powstałego wyniku. W przeciwnym przypadku możemy sami wprowadzić siebie w błąd. Kulturyści mają wysokie BMI. Nie oznacza to jednak, że powinni zmienić tryb życia na zdrowszy. Obliczając wskaźnik masy ciała takich osób można by stwierdzić, że cierpią oni na otyłość III stopnia! Nic bardziej mylnego.

Mapa otyłości

Dane za okres lipiec-grudzień 2015

Wydawnictwo Bukrower

Podczas interpretacji wyniku BMI nie należy zapominać o zdrowym rozsądku. Kobiety powinny również pamiętać o tym, że ich ciała zawierają więcej tłuszczu od ciał mężczyzn. Dzieje się tak z jednego powodu. Nadmiar kobiecego tłuszczu pełni bardzo ważną rolę w życiu płci pięknej. Jest on potrzebny do prawidłowego funkcjonowania hormonalnego i płciowego. Kobiety nie powinny zbytnio przejmować się lekką nadwagą. W rzeczywistości jednak usilnie próbują one osiągnąć jak najniższy wynik BMI co często prowadzi do chorób, np. anoreksji czy problemów hormonalnych.

Bardzo ważne są również uwarunkowania rasowe. Azjaci posiadający niski wskaźnik masy ciała są bardziej narażeni na zachorowanie na cukrzycę. Wskaźnik BMI powinien nam służyć tylko i wyłącznie do wstępnej diagnozy naszej masy ciała. W przypadku wyniku odbiegającego od normy najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie szczegółowych badań, które pozwolą określić poziom tłuszczu w organizmie.

Zakresy wartości

Klasyfikacja wartości BMI skierowana jest do dorosłych kobiet i mężczyzn. Po obliczeniu swojego wyniku masy ciała należy porównać ją do klasyfikacji otyłości WHO.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Istnieją dwie klasyfikacje naszej masy ciała.

Klasyfikacja podstawowa:

 • < 18,5 – niedowaga
 • 18,5–24,99 – waga prawidłowa
 • ≥ 25,0 – nadwaga

Klasyfikacja poszerzona:

 • < 16,0 – wygłodzenie
 • 16,0–16,99 – wychudzenie
 • 17,0–18,49 – niedowaga
 • 18,5–24,99 – waga prawidłowa
 • 25,0–29,99 – nadwaga
 • 30,0–34,99 – otyłość pierwszego stopnia
 • 35,0–39,99 – otyłość drugiego stopnia
 • ≥ 40,0 – otyłość trzeciego stopnia

Wraz z wiekiem zmienia się prawidłowa wartość BMI. Dlatego też analizując swoją masę ciała należy wziąć pod uwagę proces starzenia się. Prawidłowy wskaźnik w danym wieku wygląda następująco:

 • 19–24 –od 19 do 24 lat
 • 20–25 –od 25 do 34 lat
 • 21–26 –od 35 do 44 lat
 • 22–27 –od 45 do 54 lat
 • 23–28 –od 55 do 64 lat
 • 24–29 –powyżej 65 lat

Powinniśmy martwić się o nasz stan zdrowotny, gdy wynik BMI wynosi 30. W tej sytuacji wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą. Pozwoli to na wcześniejsze wykrycie chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy, miażdżycy czy raka jelita grubego. Bardzo ważne jest aby kontrolować swoją wagę, by w odpowiednim czasie zacząć leczenie. Kontrolna wizyta u lekarza pozwoli na wcześniejsze zdiagnozowanie ewentualnych powikłań. Dlatego tak ważne jest regularne obliczanie swojego wskaźnika BMI.

Niedowaga

Według WHO, niedowaga mieści się w przedziale 17,00–18,49. Osoby, z takim wskaźnikiem BMI powinny zmienić swój styl życia. W takim przypadku zalecana jest zmiana żywienia na dietę pełnowartościową. Osoby z niedowagą chcąc zadbać o swoje zdrowie powinny spożywać więcej pokarmów zawierających witaminy, białka i składniki mineralne.

Nie należy lekceważyć zbyt niskiej masy ciała. Zbagatelizowanie swojego stanu fizycznego może przynieść tragiczne skutki. U takiej osoby istnieje duże prawdopodobieństwo na wystąpienie zaburzeń hormonalnych, pracy serca, a także poronień podczas ciąży. Przyczyn niedowagi jest wiele. Najczęściej jest to jednak nadmierne odchudzanie, które często prowadzi do zaburzeń odżywiania. Ponadto przy tak niskiej wartości BMI możliwe jest wystąpienie osteoporozy czy anemii.

Waga prawidłowa

Wskaźnik BMI dla prawidłowej wagi wynosi 18,5–24,99. Osoby posiadające taką właśnie wartość BMI nie mają się czym martwić. Oznacza to, że ich styl życia jest zdrowy i przyjazny dla organizmu. Ten współczynnik informuje o tym, że waga jest prawidłowa. W tym przypadku nie ma żadnych zaleceń dotyczących zmiany diety, zwiększenia wysiłku fizycznego. Organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zobacz także: 5 sposobów na przyrost masy ciała w zdrowy sposób

Osoby z wynikiem BMI 18,5–24,99 nie mają żadnych podstaw, aby zmieniać swój tryb życia. Ważne jest aby dalej odżywiały się w ten sam sposób, prowadziły taki sam aktywny tryb życia. Wszelkie diety odchudzające mogłyby w tym przypadku spowodować różne dolegliwości zdrowotne. Dlatego istotne jest kontrolowanie swojej wagi i BMI, aby nie dopuścić do spadku czy wzrostu masy ciała. Posiadając prawidłową masę ciała nie ma potrzeby robić kontrolnych badań w celu zdiagnozowania chorób cywilizacyjnych.

Nadwaga

Nadwaga mieści się w przedziale 25,0–29,99. Osoby posiadające taki wynik BMI nie powinny się przesadnie martwić o swoje zdrowie. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują lekkiej zmiany stylu życia. Wskazana jest w tym przypadku zmiana codziennej diety. Osoby z nadwagą powinny zmniejszyć ilość spożywania posiłków zawierających szkodliwe dla organizmu cukry.

6 powodów, przez które nie możesz schudnąć z brzucha

Wartości BMI określająca nadwagę jest jedynie ostrzeżeniem. Nie należy w tym przypadku wpadać w panikę. Jedyne co możemy zrobić to ograniczyć pokarmy, które szkodzą naszemu organizmowi i zacząć spędzać aktywnie czas. Osoby, u których masa ciała mieści się w tym właśnie przedziale nie powinny dopuścić do zwiększenia wartości BMI. Zdrowszy tryb życia w tym przypadku nie tylko poprawi ich zdrowie i samopoczucie ale również nie spowoduje wzrostu masy ciała. Wskazane jest zadbanie o to aby przejść do prawidłowej wagi ciała.

II stopień otyłości

Ludzie, u których BMI mieści się w przedziale 35,0–39,99 powinni mieć poważny powód do zmartwień. W tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Osoby z otyłością powinny jak najszybciej skonsultować się z dietetykiem w celu zredukowania swojej zbyt wysokiej masy ciała.

Niezbędna jest również wizyta u lekarza, aby zdiagnozować ewentualne choroby cywilizacyjne mogące wystąpić przy tak wysokiej wartości BMI. Ryzyko zachorowalności jest w tym przypadku bardzo duże. Może być trzykrotnie wyższe niż u osób z nadwagą. Koniecznością jest zmiana trybu życia nie tylko ze względów estetycznych ale przede wszystkim zdrowotnych. Osoby z otyłością II stopnia nie powinny zwlekać z wizytą u specjalisty. Odpowiednie leczenie i zdrowszy tryb życia z pewnością przyczynią się do spadku masy ciała a tym samym nie spowodują wystąpienia zagrażającej życiu otyłości trzeciego stopnia!

III stopień otyłości

III stopień otyłości według klasyfikacji WHO występuje u osób z BMI ≥ 40,0. Ten krytyczny stan może spowodować poważne komplikacje w funkcjonowaniu organizmu. Niezbędna jest wizyta u specjalisty w celu zdiagnozowania chorób cywilizacyjnych. Lekarz w tym przypadku zaleca dietę, ćwiczenia i leki.

Zdarza się również, że jedynym rozwiązaniem okazuje się operacja chirurgiczna! Osoby cierpiące na III stopień otyłości nie powinny bagatelizować stanu swojego zdrowia ani zwlekać z podjęciem leczenia. Ten stopień otyłości wymaga natychmiastowej wizyty u specjalisty, który będzie kontrolował cały proces spadku wagi u pacjenta.

Ryzyko śmierci u osób z tak wysokim BMI jest aż 12 razy większe niż u osób z nadwagą. Dlatego też tak bardzo ważne jest aby zareagować gdy nasza waga w dużym stopniu odbiega od normy. Bagatelizując ją możemy doprowadzić nie tylko do wyniszczenia organizmu ale również do śmierci. Niezdrowy tryb życia to samobójstwo dla naszych ciał.

Trener Personalny/Dietetyk Adrian Osiecki — AdiFit

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Dieta na jesień - zasady, produkty dozwolone i zakazane Fit desery - proteinowe smoothie 6 składników smoothie, które wspomagają spadek wagi Koktajl na płaski brzuch Grzyby zamiast mięsa. Pieczarki jako składnik diety odchudzającej Naturalne spalacze tłuszczu. 6 najlepszych produktów 5 dziwnych, ale skutecznych trików dietetycznych Deser wspomagający odchudzanie Deser na śniadanie - badania, przepisy Kąpiel detoksykująca – przyjemna metoda ułatwiająca odchudzanie Schudła 20 kilogramów w 10 miesięcy – niezwykła przemiana Kamili Saganowskiej "Dni kobiece" a odchudzanie? Ratunku! Waga rośnie :( Chcesz schudnąć? Oto połączenia produktów, które ci to ułatwią 5 objawów, które świadczą o tym, że potrzebujesz detoksu Zioła pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami Jagodowe smoothie owsiane Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający 13 produktów na odchudzanie wszech czasów Sprawdź, czy... nie zajadasz swoich emocji! Metamorfozy pod okiem Szymona Murawskiego Przekąski do 100 kcal - jabłko, orzechy, warzywa, nabiał Sposoby oczyszczania organizmu z toksyn Jak ograniczyć liczbę kalorii w codziennym menu? Bezsernik kokosowy ze świeżymi owocami (bez nabiału, jajek, cukru)

Popularne w tym tygodniu:

Koktajl hamujący apetyt, który przygotujesz w 5 minut Koktajl palący kalorie z menu Ewy Chodakowskiej Pij miksturę przez 3 tygodnie. W ten sposób oczyścisz jelita i schudniesz 3 kg Przepisy na lunch poniżej 400 kcal, którego pozazdrości koleżanka z pracy Schudła 10 kilogramów w 5 miesięcy. Metamorfoza Elizy Wydrych-Strzeleckiej, autorki bloga Fashionelka 4 koktajle, które uwolnią organizm od toksyn Jesienno-zimowe kolacje polecane przez Ewę Chodakowską Produkty, po których błyskawicznie rośnie brzuch Wywary, które oczyszczają z toksyn i pomagają schudnąć Nie możesz schudnąć? To może być powód Dziewczyna przez trzy lata piła herbatki odchudzające. Po ich odstawieniu trafiła do szpitala Psychodietetyk Mikołaj Choroszyński: “99 proc. społeczeństwa może, a nawet powinno stosować zasady diety MIND”