Trenujcie razem! Trening w parzę jako motywacja

Styczeń, mianem miesiącem postanowień. Połowa zapytanych osób o noworoczne postanowienia, stawia na aktywność fizyczną. Często idzie to w parze, z przejściem na zdrowszą dietą, czy rzucenie złych nawyków oraz nałogów. Nie wszyscy są wstanie wytrwać w swoich postanowieniach, a najczęściej przyczyną jest po prostu brak motywacji.

Motywację w łatwy sposób można uzyskać dzięki rywalizacji, która zawsze drzemała i drzemie po dziś w człowieku. Warto się zatem zastanowić o treningu w parze. Czy to z dziewczyną, która może ma podobne postanowienie i chcę wyglądać bardziej fit, czy z kolegą, który chce uzyskać masę mięśniową i być silniejszym. Nic tak nie motywuję jak postęp w swoich osiągach, ale jeszcze bardziej widok, jak partnerowi się to udaję, a my staramy się go w tym dogonić.

Trening w parach to nie tylko wzajemna rywalizacja, ale jak już wspomniałem motywacja i mobilizacja do ćwiczeń. Gdy nas złapie niechęć do udania się na trening, nasz partner bądź partnerka szybko sprowadzą nas na ziemie, że bez ćwiczeń nie ma efektów.

Treningi w parach mają dużo zalet i mogą zapoczątkować wspaniałą przygodę ze sportem. Aby jednak tak się stało, potrzeba podobnej determinacji partnerów, wspólne obranie celów i dążenia do ich realizacji bez względu na trudności, które zapewne spotkamy na swojej drodze do sukcesu. Przy takich treningach jesteśmy bowiem odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za partnera.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

I tak koleżanki chętniej wybierają się razem na trening, mogą razem poplotkować i są śmielsze podczas pierwszej wizyty w klubie fitness. Koledzy wspólnie się asekurują i nawzajem starają się prześcignąć, natomiast Pary traktują to jako wspólna pasję, hobby, oraz niekiedy jako spędzenie czasu razem, bowiem każda minuta jest w tym przypadku bezcenna.

Dotyczy to również treningów kardio, np. wspólne bieganie. Jak wiadomo bieganie to sport indywidualny, ale czy oznacza to, że nie możemy realizować treningów w większym zespole?

Pierwszą zaletą najczęściej powtarzaną przez biegaczy jest fakt, iż w momencie kiedy umawiamy się na bieganie w większej grupie nie chcemy zawieść swoich współtowarzyszy treningu i nawet mimo niewielkiej motywacji do biegania, wychodzimy na umówiony trening. Podczas grupowego treningu istnieje również szansa wymiany doświadczeń między biegaczami.

Wiadomo, niekiedy przychodzą momenty, gdzie zauważamy brak postępów w naszym treningu. Wówczas takie wspólne rozmowy mogą spowodować, że coś się ruszy w dobrym kierunku. Każdy biegacz ma swoją historię biegania, to powoduje, że podczas grupowego treningu nie ma czasu na nudę, a kilometry płyną szybciej.

Zobacz również: Zapomnij o nudzie na fitnessie - ćwicz bokwę

Jak zmienić swoje życie?

Podczas treningu w grupie, mamy większą liczbę motywatorów. W chwilach słabości możemy liczyć na biegaczy, którzy dodadzą nam otuchy do dalszej realizacji zaplanowanego zadania. Ważne jest też bezpieczeństwo o którym wspominałem wcześniej.

Podczas realizacji treningu w grupie mamy możliwość wykonania większej liczby ćwiczeń sprawnościowych, czy rozciągających. Bardzo efektywną formą ćwiczeń są ćwiczenia wykonywane w parach. Po pierwsze współćwiczący pomaga w poprawnym wykonaniu ćwiczenia, a po drugie motywuje do większego zaangażowania się w dane ćwiczenie. Dzięki pomocy partnerów można ćwiczyć zadania problemowe występujące na zawodach, sprawdzać sposoby wyprzedzania, czasu reakcji, starty. Biegnący z boku, z tyłu mogą dopingować, ale też zwracać uwagę na technikę.

Jakie ćwiczenia wykonywać w parach?

  1. Najprościej zacząć od rozgrzewki, czyli wspólne kardio na przygotowanie organizmu do dalszej pracy z ciężarami. Tempo wolne, aby bez zadyszki można było przeprowadzać konwersację z treningowym partnerem. 10 minut i po sprawie.

  2. Mięśnie brzucha – kładziemy się naprzeciwko siebie, zapieramy wspólnie nogami, po czym wykonujemy pełne zgięcie tułowia i klaszczemy w ręce partnera.
  3. Wypady w przód — Stajemy naprzeciwko siebie, Zróbcie wykrok do przodu, zbliżając kolano nogi tylnej do podłoża, a kolano nogi przedniej nie powinno przekraczać linii palców. Złączcie dłonie na wysokości barków. Utrzymajcie pozycję parę chwil i wróćcie do pozycji wyjściowej. Zróbcie wypady na drugą nogę. Powtórzcie po 8 – 10 razy na każdą nogę. Wypady te również możemy zastosować na przyrządzie zwanym „bosu”.
  4. Półprzysiad z trzymaniem się za dłonie — Stańcie naprzeciw siebie. Złapcie się za dłonie utrzymując ramiona na wysokości barków. Stopy na szerokość bioder. Wykonajcie półprzysiady, tak aby uda znalazły się w pozycji równoległej do podłoża, ciężar ciała przenieście na pięty, a kolana nie powinny przekraczać linii palców. Wytrzymajcie w tej pozycji parę chwil, po czym wróćcie do pozycji wyjściowej.
  5. Pozycja krzesełka z podparciem o plecy — Stańcie odwróceni do siebie plecami.  Wykonajcie półprzysiady i będąc w pozycji dolnej oprzyjcie się plecami. Wytrzymajcie parę chwil, czując mocną pracę mięśni ud i pośladków. Wróćcie do pozycji wyjściowej, utrzymując stopy nieruchome.
  6. Pompki – kształtują praktycznie całą górę naszego ciała. Przyjmujemy pozycję jak do klasycznej pompki, partner chwyta nas za kostki unosząc nasze nogi, następnie wykonujemy pompkę.
  7. Mięśnie brzucha – siadamy plecami do siebie, wykonując skręty tułowia, przekazujemy partnerowi piłkę lekarską.
  8. Ćwiczenia na mięśnie czworogłowe ud — partnerzy leżą na plecach tym razem ich stopy skierowane są do siebie i stykają się także w trakcie wykonywania treningu. Partnerzy na przemian prostują i zginają nogi w kolanach, tak, by pokonywać swój opór, i stale dotykać stóp partnera, wykonując coś w rodzaju "poziomego rowerka".
  9. Mięśnie nóg – stajemy naprzeciwko siebie, wykonujemy wspólnie przysiad, po czym wykonujemy wyskok w górę i wzajemnie klaskamy w ręce partnera.

Najlepsze fitnessowe motywatory


Przykładów jest wiele, główną tezą treningu w parach jest jednak wspólna motywacja i wspólne dopingowanie się do zmagań z najczęściej pierwszymi krokami przy podjęciu aktywności fizycznej. Nie musicie ograniczać się tylko do wizyt w klubie fitness, wspólny basen? Wspólna jazda na nartach ? Czemu nie, wszystko zależy od Was, grunt to trwać w postanowieniu i być aktywnym.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Aerobiczna szóstka Weidera Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż Skalpel. Rezultaty treningu z Ewą Chodakowską Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? Trening po świętach — ćwiczenia w domu, na siłowni i na zewnątrz 10 zalet jazdy na rowerze Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać 5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Najczęstsze błędy po treningu 10-minutowy trening wzmacniający organizm Jak utrzymać masę ciała po zakończeniu diety odchudzającej? Błędy treningowe, które wywołują efekt plateau 8 sposobów, by szybciej schudnąć jeżdżąc na rowerze Imbir najlepszy na ból mięśni

Popularne w tym tygodniu:

Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej Najlepsze dyscypliny sportu dla każdego znaku zodiaku Co jeść po ćwiczeniach? 4 białkowe posiłki potreningowe Przestała robić kardio i... schudła 17 kg! Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Orgazm podczas ćwiczeń? To możliwe! Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Julia Dutkiewicz: do działania motywuje mnie porażka Uprawianie seksu spowalnia proces starzenia Ćwiczenia na cellulit, które naprawdę działają Kocha czekoladę, nie stroni od alkoholu. Oto dlaczego zachowuje perfekcyjną sylwetkę Instagramowy Fitness